Bezpieczeństwo Idzie w Ruch

16.11.2014  w Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych pod patronatem KRBRD wraz z GDDKiA, GITD oraz fundacjami Pasje i Anikar zorganizowaliśmy w CH Arkadia imprezę „Bezpieczeństwo Idzie w Ruch”. Celem było dotarcie do jak największej liczby ludzi z przesłaniem, że prawidłowa edukacja, budowanie świadomości i odpowiedzialności przyczynia się do zmniejszenia tragicznych skutków wypadków drogowych.

Na tym wydarzeniu stworzyliśmy kilka stanowisk z różnymi aktywnościami. I tak między innymi: Fundacja Anikar zorganizowała  Szpital dla Pluszaków, w którym dzieciaki poznawały zasady uzielania pierwszej pomocy, opatrywały pluszaki, robiły im zastrzyki. Odbywały się pokazy ratownictwa  – pierwszej pomocy zarówno dla dzieci jaki dorosłych. Pokazywano jak ratuje się dzieci i jak ratuje się dorosłych. Na stanowisku GDDKiA dzieciaki poznawały jak zbudowana jest droga. Zapozanwały się z różnymi rodzajami znaków drogowych: poziomych i pionowych, dowiadywały się także co to są kocie oczka, prezentowane również było urządzenie do mierzenia odblaskowości znaków – wraz z możliwością  wypróbowania go przez chętnych. Dzieciaki brały udział w różnych konkursach. Na stanowisku GITD zaprezentowało m.in. najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, umożliwiające automatyczny nadzór nad ruchem drogowym. Odwiedzający mogli z bliska zobaczyć samochód wyposażony w „fotorejestrator” oraz pojazd do kontroli uiszczania opłat elektronicznych. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Oprócz lekcji na temat prawidłowego zachowania na drodze, prowadzonych przez rzecznika prasowego GITD – Alvina Gajadhura, dzieci mogły uczestniczyć w wielu konkursach i zagrać w plenerową grę edukacyjną na temat bezpiecznego poruszania się po drodze

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji można było sprawdzić swoją sprawność na urządzeniu trenażer czasu reakcji, zobaczyć symulacje wypadków oraz obejrzeć pokaz mody odblaskowej.

Na stanowisku Fundacji Marsz Zebry tworzyliśmy z dzieciakami plastyczne wizje bezpiecznego miasta. Uwzględniając przede wszystkim bezpieczne poruszanie się po mieście niechronionych uczestników ruchu drogowego. W trakcie naszych działań przekazywaliśmy dzieciom i rodzicom wiedzę dotyczącą ruchu drogowego a następnie angażowaliśmy ich razem w aktywności, które tę wiedzę miały utrwalić. Celem naszych działań było wpisanie się w światowe tendencje do współdziałania dzieci, rodziców, instytucji publicznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach i ograniczenia tragicznych skutków wypadków. Najbardziej cieszy nas fakt, że w działania zaangażowali się młodzi goście wydarzenia i stworzyli bardzo piękne i mądre prace.

Fundacja Pasje- fundacja zajmująca się pomaganiem poszkodowanym w wypadkach pokazała jak i dlaczego pomagać poszkodowanym w wypadkach. Na wydarzeniu gościliśmy podopiecznych fundacji- ludzi, którzy przeżyli wypadek, musieli poradzić sobie z traumą, kalectwem, ze wszystkim tym co niosą wypadki drogowe.

Każda z instytucji miała możliwość zaprezentowania się na głównej scenie. Na głównej scenie także prowadzone były konkursy. Można było wygrać między innymi rowery ufundowane prze patrona wydarzenia Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Dobrą muzyką i energią podzieli się z Wami Monika Kuszyńska – piosenkarka i Ambasadorka wydarzenia, której karierę artystyczną przerwał kilka lat temu tragiczny w skutkach wypadek samochodowy

Powrót do listy akcji