Stołeczny Słup Pamięci

WIELKIEMU MIASTU, KTÓRE SIĘ SPIESZY

W samo południe 18 listopada w Alejach Niepodległości na wysokości ul. Poznańskiej odbyło się wydarzenie WIELKIEMU MIASTU, KTÓRE SIĘ SPIESZY.

Co roku, w trzecią niedzielę listopada, na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Wydarzenie z 18 listopada dedykowane było ofiarom wypadków na terenie Warszawy. Przygotowała je Fundacja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Marsz Zebry razem z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej. Pomagali nam Straż Pożarna, Specjalistyczna Ochotnicza Formacja Ratunkowa z Ursynowa i warszawski ZDM.

Zainscenizowaliśmy wypadek, taki, jaki co dziennie
właściwie zdarza się w wielkim mieście, jakim jest
Warszawa. W upozorowanym wypadku zginęły trzy osoby. W ratowaniu poszkodowanych oraz zabezpieczaniu miejsca wypadku wzięły udział wszystkie służby. Dokładnie tak, jak to się dzieje, kiedy dochodzi do zdarzenia.

Po symulacji wypadku nastąpiła druga część. Było to odsłonięcie Stołecznego Słupa Pamięci. Umieściliśmy na nim listę 75 imion wszystkich tegorocznych ofiar (od stycznia do października), to o połowę więcej niż w roku ubiegłym.

Na wydarzeniu, w licznym gronie, pojawili się podopieczni Fundacji Pasja. Ofiary wypadków, którym kilka sekund przewróciło świat do góry nogami. Ich opowieści są wstrząsające. Po nieszczęśliwych zdarzeniach pozostały im traumy, stracili zdrowie, niektórzy od czasu wypadku poruszają się na wózkach. Do dziś budzą się przerażeni i pozostają poza społeczeństwem.

W wielkim mieście, które się spieszy – pomyśl. Nie daj się zabić.

Kilka informacji na temat statystyk w Warszawie:

Największa liczba ofiar wypadków:
Mokotów – 137 ofiar śmiertelnych;
Śródmieście – 131.

Wzrost liczby ofiar wypadków o 7,8%
Wzrost liczby zabitych o 54,5%
(49 % ofiar śmiertelnych stanowią piesi).

Najczęstszymi przyczynami wypadków w Warszawie są: wymuszanie pierwszeństwa, przechodzenie w niedozwolonych miejscach i wjeżdżania na pasy na zielonym świetle dla pieszych.

Powrót do listy akcji