Warszawa – Spotkania „Wypada by Pamiętać”

18 Listopada – Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Fundacja Marsz Zebry we współpracy z ZDM i AMS zorganizowała happening „Wypada by Pamiętać”. Na wyznaczonych przez ZDM miejscach stanęły słupy, na których powieszono plakaty upamiętniające ofiary wypadków drogowych.

Jednocześnie Fundacji przydzielono 1000 ekranów w środkach komunikacji miejskiej: autobusach i wagonach metra. Spoty dotyczące 18 listopada były puszczane 2x na godzinę.

Przy jednym ze słupów, przy Rotundzie, członkinie Fundacji zainscenizowały pokój domowy. Stanął tam stolik, trzy krzesełka, zegar i te rzeczy, które lubimy mieć w swoich mieszkaniach: książki, gazety, filiżanki na herbatę czy kawę, a także świeczki. Jedno z krzeseł stało zawsze puste. Wyglądało tak, jakby ktoś przed chwilą wyszedł i miał niebawem wrócić. Niestety krzesło zostało puste… ktoś, kto miał na nim usiąść, zginął w wypadku drogowym.

Na chodniku ułożone też zostały białe T- shirty z różnymi napisami. „Zabiłem dziecko bo jechałem za szybko”, „jechałem po alkoholu”, „rozmawiałam przez telefon komórkowy”, „wjechał na mnie na przejściu” to tylko przykładowe hasła.

Przez cały dzień członkowie Fundacji stali i rozmawiali z warszawiakami o tym, co dzieje się na drogach. Bardzo ciekawe obserwacje przekazywali nam seniorzy, a młodzi ludzie specjalnie przychodzili, by przypiąć znaczek „Wypada by pamiętać”.

To był dla nas bardzo inspirujący i pouczający dzień. Dzień, który zapamiętamy na długo a zebrane doświadczenia na pewno posłużą nam do pracy.

Powrót do listy akcji