Co tam z pieszymi w Wielkiej Brytanii?

UK

„The Highway Code” to brytyjski kodeks drogowy zawierający zarówno ogólne, jak i szczegółowe zasady funkcjonowania na drogach. Wyprzedzanie, skrzyżowania, piesi.  To właśnie rozdziałem o pieszych chcielibyśmy się zająć. To oni są najbardziej poszkodowani. Skazani na łaskę kierowców i bardzo często rowerzystów. Zasady z kodeksu wydają się oczywiste, ale w praktyce jest niestety różnie. Zachęcamy do lektury.

Zasada 191

NIE WOLNO parkować Ci na przejściu dla pieszych! ZABRANIA się wyprzedzania pojazdu poruszającego się przy najbliższym przejściu lub pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Zasada 192

Nie powinieneś zagradzać przejścia, gdy stoisz w korku

jeden

 

Zasada 193

Należy zachować szczególną ostrożność tam, gdzie widoczność po obu stronach przejścia jest zablokowana przez korek lub nieprawidłowo zaparkowane pojazdy. Piesi mogą przechodzić między zaparkowanymi pojazdami.

Zasada 194

Daj pieszym dużo czasu na przejście przez jezdnię i nie stresuj ich “podkręcając” silnik lub podjeżdżając do przodu.

Zasada 195

Pasy. Kiedy zbliżasz się do pasów:

  • zwróć uwagę na pieszych czekających na pasach i bądź gotowy do zwolnienia lub zatrzymania się, aby mogli przejść
  • MUSISZ przepuścić pieszego, gdy zaczął wchodzić na pasy
  • Daj sobie więcej czasu na zatrzymanie się się na mokrych lub oblodzonych drogach
  • Nie używaj klaksonu aby zachęcić pieszych do przejścia; to może być niebezpieczne, jeśli zbliża się inny pojazd
  • Uważaj na pieszych zbliżających się w stronę pasów

Przejścia z sygnalizacją świetlną

Zasada 196

Pelican crossings (przejście dla pieszych z uruchomianą przez nich sygnalizacją). Są to przejścia z sygnalizacją świetlną, gdzie po pomarańczowym świetle pojawia się czerwone sygnalizujące STOP. Wtedy MUSISZ się zatrzymać. Kiedy świeci się pomarańczowe światło, musisz ustąpić pieszym. Gdy żadnych pieszych nie ma w pobliżu, możesz poruszać się dalej zachowując ostrożność.

dwa

Zasada 197

„Pelican crossings” są zawsze jednym przejściem, nawet jeśli rozdzielone są “wysepką”. MUSISZ poczekać na pieszych, którzy mijają “wysepkę” przechodząc przez przejście.

Zasada 198

Daj przejść każdemu, kto przechodzi przez przejście akurat wtedy, kiedy światło dla samochodów zmienia się na zielone. Tę radę stosuje się do wszystkich typów przejść.

Zasada 199

Toucan, puffin i equestrian crossings

Są podobne do “pelican crossings”, lecz nie ma tutaj pomarańczowego światła; sygnalizacja dla ruchu na tych trzech przejściach jest taka sama jak zwyczajna sygnalizacja świetlna. Jeśli sygnalizacja nie działa, postępuj z najwyższą ostrożnością.