Kenia i bezpieczeństwo na drodze

kenia1

 

 

kenia3Afryka z pewnością nie jest kontynentem, który kojarzy nam się z bezpieczeństwem. A już na pewno nie z bezpieczeństwem drogowym. Niestety, lecz słusznie. Przykładowo, w Kenii co roku traci życie od 3000 do 13 tysięcy ludzi. Większość ofiar to piesi i rowerzyści. Co więcej, rocznie kilka tysięcy Kenijczyków w skutek wypadków staje się niepełnosprawna.

Kenia jest krajem, w którym nie obowiązują niektóre zasady ruchu drogowego, jak np. noszenie kasków czy zapinanie pasów. Bardzo wielu mieszkańców Kenii nie ma ubezpieczeń: ani zdrowotnych, ani na życie. Rząd Kenii planuje jednak do 2030 roku wprowadzić system mający na celu zmniejszenie biedy i dynamiczny rozwój kraju. Badacze zajmujący się ruchem drogowym twierdzą jednak, że jeśli pomysł ten ma się powieść, zmniejszenie zagrożenia na drogach jest absolutną koniecznością. Wskazują też na bardzo małe inwestycje władz na rozwój bezpieczeństwa komunikacyjnego.

Nie można jednak powiedzieć, że w Kenii nie robi się w tej kwestii kompletnie nic. Od 2006 roku wdrażany jest program Lafarge, który ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo na kenijskich drogach. Jego założenia to wyeliminowanie wypadków oraz stanie się liderem jeśli chodzi o bezpieczeństwo drogowe w Afryce. Twórcy programu mówią, że jak dotąd udało się zwiększyć samoświadomości Kenijczyków oraz zmobilizować policję drogową we współpracy z rządem.

W Kenii powstają także fundacje i organizacje pozarządowe mające na celu walkę z wypadkami drogowymi. Jednym z nich jest kenijski oddział organizacji „Youths for Road Safety”, założony w 2010 roku przez młodzież z Nairobi. Inicjatorzy projektu uważają, że zbyt wielu ludzi zginęło na drogach niepotrzebnie, konieczne jest więc zmniejszenie liczby katastrof drogowych. Są przekonani, że można to zrobić za pomocą dysycplinowania kierowców i zdania sobie sprawy z tego, jak ważny jest szacunek dla ludzkiego życia.

Ważnym punktem na mapie walki ze śmiercią na drogach jest też inicjawtywa „Usalama Watch Initiative”, organizacja pozarządowa promująca bezpieczeństwo drogowe w Kenii. Jest to jedna z nielicznych organizacji w tym kraju, która postanowiła walczyć o bezpieczne drogi za pomocą edukacji. Ludzie zaangażowani w projekt starają się promować bezpieczeństwo w szkołach. „Nasz szkolny program bezpieczeństwa na drogach oparty jest na założeniu, że żadne dziecko nie powinno bać się o swoje życie w drodze do szkoły” – mówią.

Mimo szczytnych inicjatyw pozarządowych, do tej pory w Kenii nie udało się stworzyć dobrego programu niwelującego skutki wypadków. Kenijczycy mają przed sobą jeszcze długą drogę do poprawy sytuacji na drogach. Możemy mieć tylko nadzieję, że w ciągu następnych lat rząd tego afrykańskiego kraju zauważy, że boryka się obecnie z wielkim problemem. A my będziemy mogli wtedy stworzyć nieco bardziej entuzjastyczny tekst na temat bezpieczeństwa na drogach w Kenii.

kenia2