Kanapa

Kanapa (z (łac.canopeum, (gr.kōnōpeōn – łoże z moskitierą) – mebel o konstrukcji szkieletowej, rodzaj fotela poszerzonego, mieszczącego od trzech do czterech osób, wyściełanego, z oparciem i poręczami. Jej pierwowzorem była cassapanca (wł. skrzynia). Kanapa weszła w użycie w XVII wieku, w XVIII w. powstały jej liczne formy, zależnie od rozwiązania oparcia i poręczy.

No i właśnie kanapy są głównie po to aby odpocząć… Ale czasami kanapa służy do komplikowania sobie życia. Nam posłużyła. Ale od początku.

Pewnego marcowego dnia (w roku pańskim 2011) siedziałam wciśnięta w kanapę ;) i łzy lałam okrutne. Lałam je na głupotę urzędników, ich nic nie robienie i nic nie obchodzenie. Na ich wiele nie… Miałam zrobić kolejny piknik edukacyjny „Bezpiecznie i zdrowo”, ale właśnie burmistrz odmówił współpracy. Może gdyby wtedy pomyślał i zechciał cokolwiek, nigdy nie pomaszerowałby „Marsz Zebry”. Może gdyby sie zastanowił,  burmistrz oczywiście, to nie ruszyłaby  lawina z kanapy… Ale, ale wracajmy do sobie zwykłej-niezwykłej kanapy. Zatem gdy tak siedziałam, objawiła się Marta (kim jest Marta dowiecie się z rozdziału ludzie fundacji) Weszła, spojrzała i usiadła. Kanapa tylko westchnęła….”wiedziała, że coś się wydarzy”. „Czego ryczysz?” – zapytała Marta. W krótkich słowach opowiedziałam, że zostałam olana i bezpieczeństwa drogowego nie będzie. Marta popatrzyła na mnie jakoś tak dziwnie, trochę jak na wariata i … wymyśliłyśmy. Jak się nie da u mnie w dzielnicy, to wychodzimy do miasta. Będziemy podbijać Warszawę. Pokażemy wszystkim, że damy radę, że chcieć to móc. Przewalałyśmy się na tej kanapie jak oszalałe. Pomysły nam się mnożyły, dodawały, potęgowały. Kanapa ledwie dawała radę wytrzymać natłok emocji. …. jak rzekłyśmy, tak zrobiłyśmy. Skąd się wziął Marsz Zebry i jak powstała fundacja, po co powstała fundacja, to już zupełnie inna historia. A co się działo? Jak to wszystko wyglądało od kuchni,  czyli z naszej strony, będziemy informowali na bieżąco. A kanapa…powróci jeszcze nie raz.